VaguSlovník

Ztrácíš se v pojmech, na který narážíš při hledání těch správňáckých vágusáckých věcí? Neboj, nesem ti dobrou zprávu! Máme pro tebe nachystanej VaguSlovník, díky kterýmu teď budeš vědět, co je to vlastně ten fidlock nebo třeba kevlar a podobný odborný lékařský pindy. Pokud nějakej hledanej výraz nenajdeš, určitě nám napiš a my ho doplníme ;-)

 

Airbrush je jemná výtvarná technika, díky který je možný docílit nanášení barvy v opravdu tenkých vrstvách. K této technice je zapotřebí stlačenej vzduch a speciální pistole s mini tryskou. Barva a vzduch ruku v ruce spolu projdou tryskou, přičemž můžem poměry obou složek regulovat jak chcem. 

Díky airbrush technice je možný vyčarovat brutální spektrum barev nebo plynulej přechod z jednoho odstínu do druhýho, jako je tomu i u naší Chameleonky a Absinthky. Ruční airbrushovou techniku si nemůžem vynachválit a proto tak lakujem všechny naše helmy.

Kůže s žádnou (nebo úplně minimální) povrchovou úpravou. Jedná se o nejkvalitnější kůži, zpracovanou za použití rostlinných olejů, se zachováním přirozené struktury s různoměrným zabarvením. Kůže je velice silná, pružná, hebká a prodyšná – avšak náchylnější k nečistotám. Časem získá originální patinu. 

Rukavky Vagus Spok, který jsou vyrobený prývě z anilinové kůže, mají navíc ještě chemickou úpravu zajišťujicí voděodpudivost a zvýšenou odolnost proti nasáknutí vody.

Moderní úprava, která brání proti nadměrnýmu mlžení brýlí. Používáme ji na každé naše lyžařské brýle, abyste mohli vidět všechny ty krásný hory kolem sebe.

Tento druh zorníku, který najdeš na našich Alphách, je zakřivenej pouze v horizontálním směru, je plochý a nenabízí takové periferní vidění do stran, jako sférický zorník. To ale neznamená, že s cylindrickým zorníkem uvidíš míň.

Úprava materiálu, která zlepšuje funkční vlastnosti oblečení. Trvanlivost impregnace může být až 10 pracích cyklů a zároveň je snadno obnovitelná. Používáme nejnovější typ DWR C6, který je šetrnější k životnímu prostředí.

Unikátní patentovanej systém magnetickýho zapínání, to je Fidlock. Jednoduchá, přitom užitečná možnost využití magnetů téměř na cokoliv. Největší výhoda a zároveň i hlavní záměr této věcičky je rychlá ovladatelnost jednou rukou. Proto na našich helmách používáme Fidlock a ty si tak můžeš rozepnout helmu i v rukavkách.

FIS ve frájině znamená Fédération Internationale de Ski - aka Mezinárodní lyžařská federace, která vznikla v roce 1924 během prvních Olympijských her ve Francii. Jedná se o oficiální řídicí orgán, kterej zajišťuje chod soutěží zimních sportů, hlavně v disciplínách - alpské lyžování, běžecké lyžování, skoky na lyžích, severská kombinace, freestyle lyžování a snowboarding.

Kromě soutěží se FIS podílí i na ochraně životního prostředí, boji proti dopingu v sportu a zajištění ochrany sportovců.

Fotochromatický neboli samozatmavovací. Míra zatmavení fotochromatickýho zorníku se během dne mění podle intenzity UV záření. Univerzální zorník, kterej se hodí nejen do hezkýho počasí, ale taky na ranní/večerní lyžování a do zhoršených viditelných podmínek. 

Všechny naše helmy jsou vyrobeny ze 100% kevlaru. Kevlar je vysoce odolný vlákno, který je extrémně pevný a vyniká svou odolností vůči žáru a chemikáliím. Je tak pevnej, že se využívá při výrobě věcí, který vyžadují vysokou odolnost vůči proříznutí, nárazu a zároveň jsou lehké pro jejich uživatele.

Merino vlna pochází ze speciálně vyšlechtěných oveček, které žijí v chladnějších a vlhčích oblastech na Novým Zélandu a u protinožců v Austrálii. Ten náš nejjemnější úplet (17 mikronů) je příjemnej na omak a je i elastický. S přirozenýma termoregulačníma vlastnostma tě v zimě zahřeje a v létě dokáže zabránit před přehřátím organismu. Na sanšájnu ti navíc poskytne vysokou ochranu proti UV záření (UPF 25).

Merino vlna má přiroznou schopnost udržet se dlouho bez zápachu - ten způsobují bakterie, které se množí v klasickým úpletu z bavlny nebo syntetiky. Díky jedinečnýmu složení Merino vlákna s obsahem Lanolinu, který tvoří ochrannou vrstvu, nemaj bakterie žádnou šanci!

Každej v sobě máme Vaguse! Doslova... Bloudivý nerv (latinsky Nervus Vagus) je 10. párový hlavový nerv, kterej inervuje krční, břišní a hrudní dutiny. Jedná se o nerv smíšenej - obsahuje vlákna visceromotorická, soamtomotorická, somatosenzitivní, viscerosenzitivní a chuťová.

Je to nejdelší nerv autonomního nervového systému a je jím ovlivňováno srdce, trávicí soustava a další orgány.

U sportovního oblečení je potřeba sledovat nejen voděodolnost, ale zároveň paropropustnost aka prodyšnost (schopnost odvodu tělesné vlhkosti pryč od těla). Prodyšnost se klasifikuje hodnotou RET, která vyjadřuje prodyšnost látky. Čím je hodnota RET nižší, tím je látka prodyšnější.

Pinové aka bezrámové vázání na skialpy. Pata i špička jsou samostatně přimontovaný k lyži, proto je pro tento typ vázání potřeba mít spešl skialpový boty s otvory nebo inserty. Špička je upevněna piny (trny) a pata se může zacvakávat do insertu v botě, nebo zůstat jako klasická bezpečnostní.

Výhodou je jejich lehkost a rychlost nezi přepínáním na stoupání nebo sjezd. Pinové vázání, který jsme použili na naše historicky první touringový lyže Vagus, je ultra lehký. Širší přední díl zaručí optimální přenos sil do lyží a díky speciálnímu ergonomickýmu provedení se s vázáním velmi snadno manipuluje. Magnetický klapky se dají snadno a rychle ovládat jen pomocí hole a společně s otočnou patou nabízí celkem 5 úrovní opory při stoupání.

Je vyrobena z velmi pružného PU. Navíc oproti ostatním neporézním membránám vyniká nízkou plošnou hmotností, a díky tomu bylo docíleno především vysoké paropropustnosti, která je společností NANOMEMBRANE považována za nejdůležitější komfortní vlastnost. Navíc se tato membrána vyznačuje vysokou odolností vůči degradaci po praní. Tento typ membrány najde využití především v pracovních oděvech či v hardshell laminátech.

Je vyrobena ze 100% PU a průměr nanovláken je pouhých 150 nm. Díky této unikátní struktuře má nanovolákenná membrána o 25 % více pórů než ostatní porézní membrány (PTFE - GoreTex), a tak může nabídnout tu nejlepší paropropustnost na světě.

Skialp/freeride rámové vázání je velmi lehký a spolehlivý vázání, se kterým se můžeš pustit i do náročnějšího terénu. Spolehlivě poslouží jak při výšlapech do kopce, tak i při sjezdu. Dle sklonu stoupání si vázání nastavíš snadno, pouze pomocí holí do jedné ze čtyř pozic - 0°, 5°, 10°, 15°. Navíc vázání snadno přizpůsobíš své velikosti boty díky teleskopickýmu spojovacímu dílu, a tím odpadají starosti, jakou velikost vázání zvolit. Vázání je určeno pro velikost bot 260mm - 350mm.

Sférický zorník přímo kopíruje tvar očí, proto u něj nedochází ke zkreslení zornýho pole. Zorník je zakřivenej v obou směrech (horizontálně i vertitkálně) a díky tomu nabízí lepší periferní vidění do všech stran. Slovy našeho generálního: "je s ním vidět až za roh!"

Značka syntetických vláken od předního světovýho výrobce 3M™, který se používají hlavně jako izolace. Spojením slovíček THIN a INSULATE (v překladu tenký a izolace) nám vzikne pojem pro základní vlastnost tohoto materiálu.

My tuhle izolaci používáme u našich rukavic, protože zajišťuje lepší komfort užívání, cit v ruce a úchop holí. Poskytuje 2x větší tepelný odpor a zároveň je jednou z nejlehčích syntetických izolací  na trhu.

Před pořízením lyžařské helmy je potřeba si důkladně zkontrolovat, že má helma atestaci. To znamená, že je certifikovaná podle příslušných norem. V České republice se řídíme podle normy ČSN EN 1077 (832164), která vychází z normy evropské EN 1077:1996. Hodně čísel co?

Podle normy jsou pak helmy rozděleny do dvou ochranných tříd A a B. 

Třída A: Jde o celoskořepinovou formu helmy (u nás je to Lyžařská helma Vagus Racing), která poskytuje větší ochranu před nárazem a odřeninami v oblasti uší, musí taky odolat silnějšímu nárazu při testování. Přilby třídy A používají převážně profesionální závoďáci, kde je větší riziko úrazu.

Třída B: Nemusí poskytovat krytí uší, jako třída A. Skořepina odolává menšímu nárazu při testování a její výhodou je třeba větší lehkost a komfortnost. Úplně bohatě stačí hobíkům na běžný lyžovačky, kde nehrozí větší rizika pádu.

Pokud kupuješ funkční oblečení od kterýho očekáváš odolnost vůči dešti, tak tě bude zajímat právě vodní sloupec. Jeho hodnota se značí v milimetrech a čím vyšší hodnota vodního sloupce je, tím větší odolnost vůči dešti má. U nás zatím vede funkční pánská bunda Vagus HYDRO, která má vodní sloupec 25 000 mm.

Používá se test 3 kapek vody. Na materiál se přichytí válec, do kterýho se postupně přilévá voda. Materiál je nepromokavý do té chvíle, než do něj proniknou první 3 kapky vody. Podle odolnosti materiálu vůči vodě se poté stanoví hodnota vodního sloupce.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz