O VAGUSU
Jsem Ondra Bank, lyžař, golfista, milovník hor, bordelář a generální Vágus.
Od malička se pohybuju na horách a už jako malýho švitora ve mně tehdejší styl a vkus lyžařských firem vyvolával zvláštní pocit. Týmový stejnokroje, sportovní soupravy… Nechtěl jsem nosit to samý, proto jsem si vždycky našel nějakou svou cestou. Máma mi často říkala, že vypadám jak Vágus a dělám akorát ostudu… :)
Postupem času jsem si na to už zvykl, až mi prolítlo hlavou, že bych mohl zkusit udělat svojí značku. Založenou na lokálních lidech, prostředí, kvalitě na úkor kvantity, bez cíle se zavděčit všem a za každou cenu. Značku, která nebude trendy sledovat a všemožně ohýbat, ale svým někdy i zvláštním způsobem tvořit. A to pro lidi, jako jsem já. Tak trochu normální, s vlastní hlavou, vágusy - lidi, kteří se nenechají jen slepě vést v tom nejvíc cool stádu, nehledě na okolnostech…
Psal se rok 2010 a zrovna byly ZOH ve Vancouveru.
(Foto: Ruben Sprich, Reuters)
Tam jsem si vezl už i prototyp lyžařských brýlí a první nástřel budoucího designu helem. Brýle obstály na jedničku, podařilo se mi zajet 7. místo v superkombinaci, tak jsem si pak doma řekl, že je zkusím vyrobit v nějaké minisérii - zatím jen pro kámoše a lidi kolem. Po nějaké době přišla pozitivní zpětná vazba i od nich a pak už to šlo ráz na ráz.
Myšlenka byla dělat pěkný a hravý věci s vychytanou funkcí a s důrazem na bezpečnost. A dělat je tak, aby dostály funkčnost, kterou oceníte při nejtěžších sjezdech světovýho poháru, ale i při běžným kroužení po sjezdovce za barákem.
V roce 2011 přišla ofiko na svět značka Vagus.
(Foto: Redakce iSport.cz)
Tehdejší portfolio byly právě lyžařský brýle pro hobíky i pro profíky, bez rozdílu v ceně, v součástkách nebo technologii. Brýle brzo doplnily ručně háčkovaný čelenky a čepice. Potom jsme se pustili i do textilu, kde jsem měl se svou nerozhodností velký problém, vybrat ten správný střih. :) Nakonec se to po několika pokusech a krocích/skocích mimo podařilo, využíváme převážně Oeko-Tex organickou bavlnu na trika i mikiny, ve vyšších gramážích, žádný šunty. Sám mám ještě několik mikin z první várky a ne a ne je zničit… Postupem času jsme se dostali i k vlastním funkčním mikinám vyrobeným a ušitým v Šumperku, různým koženým páskům, doplňkům a všelijakým serepetičkám, který se snažíme v první řadě dělat co nejblíž našemu rodnýmu pohoří. To jsem ale přeskočil kus příběhu - zpátky do 2011 a naší první ochutnávce výroby helem.
Po brýlích jsme si dali cíl zkusit vyvinout a vyrobit lokální helmu, která bude splňovat ty nejpřísnější závodní kritéria certifikace.
Výsledkem byla první česká 100% kevlarová helma.
Jedna z prvních kevlarových helem Vagus - BlackOwn (Foto: archiv Vagus)
Prototyp se tak povedl, že nám bylo tehdy jasný, že tohle je ta cesta, která nás baví a které má smysl se věnovat naplno i v budoucnu. Později roku 2012 jsme našli správnej tým lidí, prostředí pro výrobu, vychytali jsme technologie, všechny komponenty lokalizovali v ČR a helmy začali řešit do posledních detailů.
Od té doby máme helmy jak pro “běžný uživatele” (i když v ní už několik let prohání soupeřky i olympijská vítězka ve snowboardcrossu Eva Samková), tak pro závodníky, která splňuje veškerá kritéria a certifikace FIS, aby jste s ní mohli na start závodu. Obě verze testujeme a certifikujeme v ČR (SZÚ), a ta závodní se od té pro “běžné uživatele” liší vlastně jen tvarem - materiál, testy a certifikáty jsou stejné.
Eva Samková po zisku bronzu na OH 2018 (Foto: Barbora Reichová / Sport)
Do výroby helem se promítl i můj kladnej vztah ke golfu - výsledkem byl projekt “Golfka” - helma s prolisy alá golfový míček s lepší aerodynamikou a designem, kterej tehdy nikdo neměl. Helmu jsme vymysleli, vyrobili a otestovali v aerodynamickým tunelu – to vše zhruba za rok – a zjištění bylo takový, že golfový prolisy mají o pár setin lepší vlastnosti (na 2 minutách sjezdu cca 15-20 setin).
Helma dostala krycí název MegaSpeed a prototyp jsem vzal na MS ve Schladmingu 2013.
Prototyp kevlarové helmy MegaSpeed (Foto: archiv Vagus)
Šli jsme ji s bráchou ukázat Günteru Hujarovi – tehdejšímu šéfovi Svěťáku. Tomu se to nezdálo a nakonec helmu do závodu nedovolil použít, protože prej může časově zvýhodnit jejího nositele a to že není fér, i když to není v pravidlech…
Po sezoně se tento zákaz (helmy s prolisy) opravdu ve FIS pravidlech objevil - takže účel, pro kterej jsme přilbu vyvinuli, vlastně nikdy nesplnila. Z toho plyne tzv. Vagus paradox - máme certifikovaný závodní FIS přilby, ale jsou pomalejší, než ty nezávodní. Pokud chcete nadělit kámošovi nebo kámošce na průměrně dlouhé české pistě MegaBrutálních 7 setin, nemáte jinou možnost, než v naší helmě Vagus Kevlar MegaSpeed. :)
Velkým zlomem - paradoxně k lepšímu - byl můj nešťastnej pád v kombinačním sjezdu na MS v Beaver Creeku 2015, kde mi ve 110 km / h vypnula lyže a po letu desítky metrů následoval tvrdý pád… Velký špatný, ale mohlo být i hůř. Že to nakonec dobře dopadlo a nic zásadního se mi tehdy nestalo je zásluha hlavně toho našeho kevlarovýho škopku.
Snímek roku 2015 World Press Photo - sport (Foto: Christian Walgram / AP)
Od tý doby nám ve Vagusu vrtá hlavou, jak helmu ještě víc vylepšit a udělat ji bezpečnější. Rychlosti na svahu se u profesionálních lyžařů a snowboardistů rok co rok zvyšují (momentálně až ke 160 km / h), nároky na bezpečnost by měly být přímo úměrný. Proto se snažíme helmy pořád zdokonalovat, makáme s profíky v oboru a snažíme se zařadit nejmodernější výrobní postupy, techniky a technologie.
V průběhu kolotoče kolem helem se nám podařilo zabrousit i do výroby lyží.
Na svět vykoukl první prototyp lyží Vaguski a jejich cíl jasnej - nabídnout poctivý lyže bez zbytečných kompromisů v TOP kvalitě! Znalci totiž ví, že když si koupí v krámě “závodní” model od zavedených značek, je to vlastně jen levně udělaná kopie toho, na čem se doopravdy závodí. Proto jsme se rozhodli tohle tabu zbořit a udělat lyži „závodního typu“, vhodnou třeba pro bývalý závoďáky nebo zdatný lyžaře.
Slalomky VaguSki jsem ve spolupráci se Sporten / Kästle testoval, upravoval a konstruoval podle sebe. Jádro pudla je přeskládaný podle tajnýho receptu a jedou jako o závod. Poctivá sendvičová struktura se dvěma pláty titanalu. Žádný široký hrany, aby vydržely co nejvíc servisů, ale jedny z nejlepších hran, které jsou na trhu dostupný a vyšly nejlíp při testování. To samý platí i o skluznici, vázání a podložce. Jde o malosériovou výrobu v ČR a teď už je na světě několik generací lyží VaguSki.
Lyže jsme nakonec naučili kromě sjezdu a slalomu i tlapat do kopce.
V roce 2020 - plným zákazů, zmatků a nařízení, kdy si člověk nemohl být jistej absolutně ničím - na světlo koronovýho světa vystoupaly historicky první touringový lyže od Vagusu. Vznikly v kolaboraci s Kästle a jsou vyrobený v ČR. Předlohou byly touringový lyže, který jsem po testování přeskládal podle sebe, aby byly veselejší i na cestě z kopce dolů.
Nejsou to lyže na skialpový závody ani do dvoumetrovýho prašanu, ale (ani nejlehčí nebo nejtěžší) univerzálky na takovej ten jesenickej freeride v lese nebo pandemický lyžování, kdyby byly zavřený vleky… V každým případě se tyhle lyže vrací k původní myšlence lyžování - svobodě.
A svobodě bychom se rádi věnovali i dalších 143 let, minimálně! Svobodě ve volbě kvality místo kvantity - v rozhodování, jestli podpořit korporátní nebo lokální věci - jestli se vydat cestou davu, nebo tou svojí. A budeme jenom rádi, když u toho budete s námi!
#dontbecool #bevagus
O.
Ondřej Bank (Foto: Jára Sijka)